Witaminy na ładną cerę

ładna cera, cera

Witaminy na ładną cerę

 

Nasza skóra każdego dnia pozostaje narażona na oddziaływanie szkodliwych zewnętrznych czynników. Zalicza się do nich chociażby różnego rodzaju detergenty, promieniowanie UV, klimatyzację, czy też zanieczyszczenia powietrza. Nic zatem dziwnego, iż pozbawiona właściwej pielęgnacji skóra stanie się szorstka oraz sucha, co doprowadza do odczuwania pewnego dyskomfortu. Tak samo jak reszta organizmu, skóra, aby być zdrową i piękną, potrzebuje odżywienia wewnętrznego. Szczególną rolę odgrywają witaminy, a wśród nich m.in. witamina A, E i C.

Witamina A

Witamina A bywa również nazywana retinolem. Zalicza się ją do najbardziej efektywnych substancji, które spowalniają procesy starzeniowe skóry. Dopuszczalna w tłuszczach, witamina A bardzo szybko dociera do rogowych warstw naskórka, w mniejszym stopniu do tkanki podskórnej oraz skóry właściwej. Najważniejszą jej funkcją pozostaje rewitalizacja, czyli odnawianie naskórka. W skórze właściwej, prowadzi ona do zwiększenia się ilości wytwarzanego kolagenu oraz elastyny, co będzie skutkowało oprawą nawilżenia, napięcia i jędrności skóry. Witamina ta wykazuje także działanie o charakterze wygładzającym, dzięki czemu eliminuje niewielkie zmarszczki. Przeprowadzone badania potwierdziły także, iż witamina A wpływa dobroczynnie na kolor skóry, gdyż redukuje ona plamy starcze, przebarwienia, jak i minimalizuje widoczność naturalnych piegów. Prowitamina A (beta-karoten), gromadzi się w skórze, dzięki czemu wykazuje zdolności do wiązania wolnych rodników, jak i ochrania skórę przed szkodliwymi oddziaływaniem promieniowania UV.

Witamina E

To silny przeciwutleniacz, który ma za zadanie, tak samo jak witamina A, chronić komórki naszego organizmu przed uszkodzeniami, które wyrządzane są przez wolne rodniki. Ponadto, witamina E ma wpływ na utrzymanie właściwej przepuszczalności w blokach komórkowych, za sprawą czego może się przyczyniać do nawilżania skóry, która staje się przyjemna w dotyku i gładka. Witamina E znajduje się głównie w olejach, chociażby ze słonecznika albo pestek winogron, w tłustych rybach, orzechach laskowych i migdałach, oraz ziarnach zbóż.

Witamina C

Witamina C (nazywana także kwasem askorbinowym), uznana została za najmocniejszy pozakomórkowy przeciwutleniacz. Chroni ona skórę przed wolnymi rodnikami i reaktywnymi formami tlenu. Ułatwia ona przenikanie substancji odżywczych do skóry i poprawia jej ukrwienie. Systematyczne stosowanie kosmetyków zawierających witaminę C, może przyczynić się do niwelowania płytkich zmarszczek. Wśród właściwości dodatkowych, wymienić można: przyspieszenie procesu syntezy kwasu hialuronowego, rozjaśnienie cery dzięki zmniejszeniu produkcji melaniny. Należy mieć na uwadze, iż ten związek pozostaje nietrwały, bowiem witamina C podlega bardzo szybkiemu rozkładowi. Dlatego, witaminę tę podaje się nierzadko pod postacią proszku do rozrabiania w wodzie. W aptekach, dostępne są także suplementy diety z witaminą C pod postacią tabletek do połykania. Dlatego właśnie warto sięgać do wskazanej przez nas suplementacji i cieszyć się ładnym wyglądem na dłużej.

 

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *