Witamina D
Suplementacja witaminy D jest bardzo ważna dla ogólnego stanu zdrowia i poprawnej pracy narządów ludzkiego organizmu. W naszej szerokości geograficznej synteza tej witaminy z promieniowania słonecznego jest możliwa jedynie od maja do września. Tylko wtedy ekspozycja odsłoniętej skóry na promienie słońca skutkuje efektywnym wytwarzaniem tego związku przez organizm. To dlatego tak istotna staje się regularna suplementacja, która pozwala zapobiec niedoborowi witaminy D w tkankach.
Znaczenie witaminy D dla poprawnego funkcjonowania organizmu
Wpływ tego mikroelementu na zdrowie jest nie do przecenienia. Witamina D umożliwia sprawną pracę systemu odpornościowego, a tym samym chroni przed powstaniem wielu chorób. Jej odpowiedni poziom pozytywnie wpływa na proces mineralizacji, sprawiając, że kości i zęby są w dobrej kondycji. Witamina D jest ważna również dla pracy układu nerwowego, a jej odpowiednia podaż dobrze wpływa na nastrój, sen i chroni przed zachorowaniem na depresję. Ma również znaczenie dla zachowania odpowiedniej wagi ciała i zapobiega nadwadze oraz otyłości. Ponadto dobrze wpływa na krzepliwość krwi, napięcie mięśniowe oraz ciśnienie tętnicze, układ krążenia i pracę tarczycy.
Jak powinna wyglądać właściwa suplementacja witaminy D?
W miesiącach jesiennych i zimowych, gdy nie jest możliwa skórna synteza witaminy D, bardzo łatwo o powstanie niedoboru. Ma on bardzo negatywny wpływ na samopoczucie i stan wielu narządów oraz układów ciała, dlatego warto takiej sytuacji zapobiegać, stosując suplementy zawierające ten ważny związek. Każdy człowiek powinien przyjmować kapsułki lub tabletki z witaminą D w okresie od września do kwietnia. Natomiast ludzie szczególnie narażeni na niedobór mogą je przyjmować nawet przez cały rok. Są to przede wszystkim dzieci karmione piersią, osoby otyłe, seniorzy, osoby z zaburzeniami wchłaniania tłuszczów, a także posiadające ciemną karnację skóry i stosujące niektóre leki. Ponieważ również zbyt wysoki poziom witaminy D jest niekorzystny zdrowia, konieczne jest kontrolowanie jej poziomu we krwi oraz stosowanie się do dokładnych zaleceń dotyczących suplementacji. Dzięki temu unikniemy zarówno niedoboru, jak i nadmiaru tego związku w organizmie.
Kto i kiedy powinien sięgać po suplementy z witaminą D?
Krople lub wyciskane kapsułki z tym kluczowym prohormonem podaje się już noworodkom, kontynuując suplementację przez całe dzieciństwo. W przypadku noworodków i niemowląt zalecana dawka wynosi 400-600 IU, natomiast starsze dzieci do 10 roku życia powinny przyjmować dawkę 600-1000 IU. Zalecane dawkowanie dla młodzieży i osób dorosłych wynosi od 1000 do 2000 IU, a dla seniorów nawet 4000 IU. Zdarza się, że w przypadku wyraźnie zwiększonego zapotrzebowania lub silnego niedoboru stosowane są większe dawki, jednak powinno się to odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza. Ważna jest także regularna weryfikacja ilości witaminy w organizmie, dzięki której łatwiej jest utrzymać jej optymalny poziom. Warto przyjmować suplementy przez cały rok również wtedy, gdy rzadko przebywamy na dworze i tylko sporadycznie wystawiamy odsłoniętą skórę na działanie promieni słonecznych.
No Responses