Sól Epson

Relaks i ukojenie. Tego wyczekujemy po całym dniu i tygodniu pracy. Dla wielu z nas, najprostszym sposobem na odprężenie organizmu i wyciszenie umysłu jest aromatyczna kąpiel. Przygaszone światło, świece, pachnące płyny do kąpieli, cisza i spokój. Błogostan, który nas wtedy ogarnia sprawia, że to wyjątkowo przyjemnie spędzony czas. Czy możemy zrobić coś więcej dla ciała i duszy? Owszem. Jeśli chcemy zwiększyć efekt regeneracji i odprężenia, wystarczy dodać do wody sól Epsom. Co kryje się pod tą nazwą? Jak działa na nasz organizm?

Przedstawienie postaci – sól Epsom

Kim jest nasz bohater? Sól Epsom jest nieorganicznym związkiem chemicznym. To połączenie soli kwasu siarkowego i magnezu, czyli inaczej siarczan magnezu. Ze względu na swój skład, nazywany jest również solą gorzką. Taki smak nadaje wodzie, w której bardzo łatwo sie rozpuszcza. Z wyglądu przypomina grubą sól kuchenną. To białe, bezwonne kryształki. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości używana jest w przemyśle, medycynie i kosmetologii.

Po tej charakterystyce można by sądzić, że sól gorzka jest wynalazkiem współczesnych naukowców. Nic bardziej mylnego. Ten naturalny pierwiastek został odkryty i stosowany już setki lat temu. Po raz pierwszy pozyskano go w procesie odparowywania już w XVII wieku w Anglii, niedaleko Epsom. To dzięki tej miejscowości, sól zawdzięcza swą dzisiejszą nazwę.

Walory zdrowotne

Sól gorzka jest bogata w trzy podstawowe pierwiastki: siarkę, magnez i miedź. Wszystkie odgrywają dużą rolę w naszym organizmie i mają zbawienny wpływ na jego zdrowie. Siarka, która ma największy swój procentowy udział, działa oczyszczająco i przeciwgrzybowo. Znana jest z tego, że skutecznie poprawia kondycję skóry łojotokowej i trądzikowej. Leczy łupież i zapobiega wypadaniu włosów. Magnez to ukojenie dla naszego systemu nerwowego. Dodaje energii i poprawia samopoczucie. Miedź uczestniczy w syntezie kolagenu i elastyny. Odpowiedzialna jest więc za kondycję skóry, włosów i paznokci. Wspomaga leczenie trądziku i działa antyseptycznie.

SPA w łazience

Ten prosty, a jednocześnie bardzo aktywny skład soli Epsom, daje wiele możliwości jej zastosowania. W warunkach domowych możemy z jej pomocą przygotować kąpiel solankową, która przyniesie wielowymiarowe korzyści.

  • Długotrwały relaks. Kąpiel w wodzie z solą gorzką obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu łatwiej pozbywamy się napięć. Nasz organizm wycisza się, odpręża, co ułatwia zasypianie. Efekt kąpieli solankowej utrzymuje się aż do 10 godzin.
  • Regeneracja. Kąpiel w soli angielskiej warto zastosować po długim wysiłku fizycznym. Zmniejszymy w ten sposób zmęczenie mięśni i zapobiegniemy zakwasom. Ewentualne siniaki i stłuczenia szybciej się wyleczą, a ból będzie mniej odczuwalny.
  • Ukojenie dla skóry. Jeśli borykamy się z trądzikiem, łuszczycą, grzybicą czy inną chorobą skóry, powinniśmy mocno zainteresować się solą z Epsom. Kąpiel w solance przyniesie ulgę przy świądzie i przyspieszy gojenie dokuczliwych zmian. Zapobiegnie kolejnym wykwitom. Ograniczy rozwój kolejnych stanów zapalnych skóry. W miejscach, gdzie zwykle naskórek jest zrogowaciały i szorstki, zmiękczymy go i wygładzimy. Dotyczy to zwłaszcza pięt, dłoni i łokci.

Bezpieczne stosowanie

Kąpiele solankowe dobrze jest rozpocząć od łyżki preparatu na wannę wody. Gdyby podczas kąpieli pojawił się niepokój, drażliwość to znaczy, że użyliśmy zbyt dużej ilości soli. Każdy organizm jest inny i lepiej zawsze sprawdzić, jak mocno dany środek zadziała w naszym przypadku. W razie potrzeby można zawsze zwiększać stężenie, dosypując odpowiednio większą ilość białych kryształków.

Sól Epson dość mocno obniża ciśnienie, osoby z niedociśnieniem powinny więc być ostrożne z jej stosowaniem. Starajmy się jej nie połykać, ma działanie przeczyszczające i może się to skończyć problemami żołądkowymi i biegunką.

Jeśli w tej chwili, nie możemy pozwolić sobie na urlop, kąpiel w soli Epson może się okazać dla niego doskonalą alternatywną. Taka chwila wolnego, we własnej wannie, zapewni nam luz psychiczny na wiele godzin. Cenne właściwości soli Epsom, to gwarancja zdrowej skóry i pogody ducha.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *