Mniszek lekarski – dlaczego dobry dla zdrowia, właściwości?

mniszek lekarski

Mniszek lekarski

Cenne właściwości mniszka lekarskiego są znane od lat. Wykorzystywany jest w medycynie i w przemyśle kosmetycznym. Warto poznać zalety stosowania tej pospolitej rośliny, która bywa pomocna przy wielu schorzeniach.

Właściwości mniszka były wykorzystywane już w dawnych czasach. Osoby zajmujące się zielarstwem wykorzystywały go do produkcji maści, nalewek i naparów. Obecnie wykorzystywany jest równie chętnie w formie suplementów diety, syropów, a nawet herbat wspomagających trawienie.

Mniszek lekarski — co to za roślina?

Mniszek lekarski jest popularnie występującą rośliną rosnącą na trawnikach, polach i łąkach. Zwany jest także mleczem lub dmuchawcem. Ze względu na łatwość, z jaką się rozsiewa, jest bardzo ekspansywnym zielem, które może nastręczyć problemów posiadaczom działek lub trawników. Ten żółty kwiat znany jest również ze swojego białego, cierpkiego soku znajdującego się w łodydze. Wszystkie części kwiatu mają właściwości zdrowotne zarówno łodyga, kwiat, jak i korzeń. Z tego powodu kwiaty są zbierane i wykorzystywane w całości.

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego

Mniszek lekarski pomaga na wiele schorzeń i jest wykorzystywany w różnej postaci. Usprawnia trawienie i może pomóc rozpuścić kamienie żółciowe. Ponadto może przynieść ulgę w pierwszych objawach przeziębienia, działając napotnie i oczyszczająco. Wykorzystywany jest także w walce ze złym cholesterolem, w początkach cukrzycy i w złagodzeniu problemów reumatycznych. Dodatkowo można go stosować w walce z nadwagą w postaci herbaty. Zewnętrznie może być pomocny w walce z trądzikiem, kurzajkami i brodawkami. Dobrze się także sprawdza podczas bólu gardła i w zapaleniu oskrzeli. Mniszek lekarski bogaty jest w takie witaminy jak witamina C, D, A oraz witaminy z grupy B. Zawiera także żelazo, potas, krzem i miedź. Znajdujące się w tej roślinie przeciwutleniacze chronią przed stresem oksydacyjnym powodującym szybsze starzenie. Dzięki zawartości witamin i minerałów zwiększa odporność i usprawnia przepływ żółci.

Zastosowanie mniszka lekarskiego

Dosyć popularne są suplementy zawierające mniszek lekarski — szczególnie polecane podczas problemów z wątrobą i przy problemach z drogami żółciowymi. Ponadto nadaje się do spożywania na surowo. Można go dodawać do surówek lub spożywać bezpośrednio. Produkuje się z niego także herbaty i napary wspomagające trawienie i pomocne przy nadwadze. Dosyć popularne są także nalewki i wina z mniszka lekarskiego. Niektórzy robią z niego również dietetyczne zupy. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne wykorzystywany jest również w kosmetologii. Kremy z tą rośliną pomagają w walce z trądzikiem, przebarwieniami i innymi problemami skórnymi. Dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom wygładza i nawilża skórę, zmniejszając objawy starzenia. Ponadto przyśpiesza gojenie się ran i zmniejsza widoczność blizn. Mniszek lekarski może się znajdować również w tonikach i balsamach do ciała. Używanie szamponu z mniszkiem może zapobiegać powstawaniu łupieżu i łagodzić problemy skórne takie jak łojotokowe zapalenie skóry. Właściwości mniszka lekarskiego sprawiają, że jest on chętnie stosowane przez osoby w różnym wieku i w każdej postaci.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *