Zioła i rośliny pomogą na trudno gojące się rany i krwawienie?

zioła i rośliny pomogą na trudno gojące się rany i krwawienie

Zioła i rośliny pomogą na trudno gojące się rany i krwawienie

Nie da się ukryć, że to właśnie skóra jest jednym z największych organów naszego organizmu. Co więcej, jest to organ zewnętrzny, który stale narażony jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Zadaniem skóry jest nic innego jak skuteczna ochrona tego, co znajduje się pod nią. Choć z pozoru wydaje się ona ponadprzeciętnie trwała i niezniszczalna, to jednak w rzeczywistości jest ona maksymalnie wrażliwa. Co prawda skóra składa się z wielu warstw, jednak uszkodzenie jednej z nich może sprawić, że uraz rozejdzie się również na warstwy znacznie głębsze. Każdy, kto choć raz się zranił- a z pewnością przydarzyło się to każdemu z nas- wie, jak bardzo bolesne i krwawiące mogą być rany. Co więcej, niektóre z nich naprawdę trudno się goją i pozostawiają szpecące blizny. Warto jednak zdać sobie sprawę, że istnieje szereg ziół i rośliny, które procesy gojenia i regeneracji skóry znacznie przyspieszą. Co się do nich zalicza?

1. Rozmaryn lekarski- zioło o magicznych właściwościach

Kurowanie ran może być jednym z największych wyzwań. Uszkodzenia skóry są bowiem dość trudne i proces gojenia następuje bardzo powoli. To z kolei doprowadza do tego, że pojawiają się szpecące blizny, a także ropne wycieki. Jednak świetnym rozwiązaniem może stać się w tym momencie rozmaryn lekarski. Jest to całkowicie naturalny sposób na to, by przyspieszyć procesy regeneracyjne tkanek skóry. W celach leczniczych można wykorzystać zarówno liście rozmarynu lekarskiego, ale także i olejek, czy różnorodne esencje. Wystarczy przygotować napar, a następnie taką miksturą delikatnie pocierać zranione miejsce. Można ten zabieg powtarzać kilka razy dziennie, dla osiągnięcia jeszcze bardziej optymalnych efektów. Rozmaryn lekarskim ma również właściwości antybakteryjne. Wobec tego nie tylko przyspieszy on proces gojenia się rany, ale także zmniejszy krwawienie i zapobiegnie infekcjom

2. Mirra- naturalne wsparcie procesu gojenia

Z pewnością nazwa tej rośliny jest nam świetnie znana i związana z wydarzeniem religijnym. Jednak mirra to również roślina o silnych właściwościach leczniczych. Z pewnością doceni sobie ją każdy, który zmaga się z trudnymi do zagojenia ranami. Oczywiście należy zapatrzyć się nie tylko w samą roślinę, ale przede wszystkim w jej wyciąg lub ekstrakt. Pomaga ona szybko wykurować rany zewnętrzne, nawet te o pokaźnej głębokości. Wyciągiem z mirry należy nasączyć sterylny gazik i taki okład przyłożyć do rany. Efekty będą prawdziwie spektakularne.

3. Żywokost- remedium na rany

To mało popularna roślina, jednak ma ona magiczne właściwości jeśli chodzi o gojenie się ran. Okazuje się, że dzięki żywokostowi, nie pozostanie na powierzchni skóry nawet najmniejsza blizna. Dzieje się to za sprawą obecnej w nim alantoiny, która przyspiesza rozrost nowych tkanek. Przyłożenie do rany świeżego zioła, praktycznie natychmiast doprowadzi do jej zasklepienia, a jednocześnie nie dopuści do tego, by do rany wdarła się infekcja. Na głębsze rany można przygotować okład ze sproszkowanego żywokostu.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *