Koenzym Q10 – właściwości, działanie i przeciwwskazania

Koenzym Q10

Cera

Okazuje się, że nasz organizm jest niezwykle skomplikowanym tworem. Każda jego część i dosłownie każdy organ musi pracować w odpowiedniej symbiozie z innymi. Tylko wtedy, możemy cieszyć się dobrym zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem. Jednak, by rzeczywiście wszystko „działało” w odpowiednim rytmie, niezbędne jest wspieranie naszego organizmu. Tylko wtedy procesy wewnętrzne będą przebiegały w odpowiednim rytmie. Wiele w ostatnim czasie mówi się o koenzymie Q10. Wobec tego jak on działa?

Jakie właściwości ma koenzym Q10?

Koenzym Q10 tak naprawdę ma bardzo szerokie działanie w odniesieniu do naszego organizmu. Jednak jego najważniejszą cechą jest to, że wspiera wytwarzanie energii w mitochondrium każdej komórki naszego ciała. Wobec tego oczywiste jest to, że koenzym Q10 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To on „zasila” mięsnie- szkieletowe i serca, które potrzebują najwięcej energii do działania. Niemniej jednak koenzym Q10 ma również działanie antyoksydacyjne. Dzięki temu jest on wstanie skutecznie opóźnić i zahamować procesy starzenia się komórek oraz tkanek. Panie znają koenzym Q10 głównie z tego, że jest on głównym składnikiem wielu kosmetyków. Jego zadaniem jest wówczas niwelowanie oznak starzenia i poprawa stanu skóry.

Jakie działanie wykazuje koenzym Q10?

Działanie koenzymu Q10 na nasz organizm jest niezwykle wszechstronne. Przede wszystkim to on zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zarówno tkanek jak i narządów wewnętrznych. Koenzym Q10 spełnia niezwykle istotną rolę, a jego niedobory szybko dają o sobie znać. Koenzym Q10 ma za zadanie przede wszystkim zapobiegać rozwojowi chorób serca i redukować poziom złego cholesterolu. Tym samym stosuje się go w profilaktyce miażdżycy. Dzięki antyoksydacyjnym właściwościom zapobiega on również rozwojowi komórek nowotworowych. Koenzym Q10 dba również o nasz metabolizm i usprawnia przemianę materii. Dodatkowo zapewnia komórkom i tkankom naszego ciała odpowiednią ilość energii, która niezbędna jest do ich prawidłowego funkcjonowania. Wskazany jest on również w przypadku diabetyków, gdyż reguluje poziom cukru we krwi. Koenzym Q10 odgrywa również ważną rolę w stabilizowaniu błony śluzowej komórek. Dzięki temu są one wstanie lepiej absorbować substancje odżywcze. Finalnie koenzym Q10 zapobiega również rozwojowi paradontozy.

Koenzym Q10- jakie są przeciwwskazania?

Wiele osób decyduje się na suplementację koenzymu Q10. Warto jednak pamiętać, że choć jest on bezpieczny dla naszego organizmu, to jednak nie we wszystkich przypadkach taką suplementację stosować. Przede wszystkim powinny z niej zrezygnować osoby chorujące na niedociśnienie tętnicze krwi. Wynika to z faktu, że koenzym Q10 może je dodatkowo obniżyć. W pozostałych sytuacjach suplementacja koenzymu Q10 nie będzie wywoływała skutków ubocznych. Warto pamiętać, że koenzym Q10 jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Co za tym idzie jego przyjmowanie jest absolutnie bezpieczne. Dla większej pewności, można dodatkowo skonsultować się z lekarzem.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *