Kim jest prosument? Jakie moga być korzyści finansowe z używania i polecania tych produktów?

Prosument jest konsumentem będącym równocześnie zaangażowanym w proces tworzenia oraz promowania produktu danej marki. Wymienione słowo, to połączenie wyrazów producent oraz konsument. Używa się go nierzadko w odniesieniu do coraz bardziej powszechnej fotowoltaiki. Dokładna definicja prosumenta, określana jest w specjalnej ustawie na temat OZE.

Definicja wyrażenia prosument, nabiera szczególnego znaczenia, jeśli chodzi o zmiany w ustawie odnośnie OZE. Nierzadko w kontekście tematyki produkcji prądu na drodze wykorzystania odnawialnych źródeł energii, usłyszeć można o prosumentach. Według najprostszego rozumienia tego wyrażenia to osoba, która tworzy, jak również zajmuje się konsumpcją. Czyli rodzaj szewca, który może chodzić w butach. Jak to jednakże odnosi się do energetycznego prawa? Z końcem czerwca roku 2009, została wprowadzona duża nowelizacja ustawy na temat OZE. Poszerzono w niej między innymi definicję wymienionego terminu. Co zatem on oznacza i z jakiego powodu zmiany są takie ważne?

Prosument – kim jest? 

Jest to osoba, która może jednocześnie coś konsumować oraz produkować. Określenie to, nierzadko używane jest w kontekście fotowoltaiki – nazywa się w ten sposób osoby posiadające swoje fotowoltaiczne instalacje.

Czy bycie prosumentem jest opłacalne?

Żeby można było odpowiedzieć na tak postawione pytanie, trzeba brać pod uwagę kilka ważnych kwestii. Jeżeli rozważamy opcję zakupu fotowoltaicznych paneli, to:

Możemy się stać niezależni energetycznie 

Ciągle rosnące ceny energii elektrycznej, mają wpływ na gospodarkę. Tak samo jak pnące się w górę ceny paliwa służącego do transportu. Jest to zupełnie naturalna kwestia i nierzadko nie mamy na nią wpływu. Zatem energetyczna niezależność, jaką zapewnimy sobie dzięki swojej elektrowni przydomowej, jest wyłącznie częściowa. Chociaż trzeba przyznać, iż mająca znaczenie.

Biorąc pod uwagę taką opcję, możemy się uniezależnić od dostawców i oprzeć się w sporej części albo całkowicie na swojej instalacji. Wtedy, nie będą nas obchodziły wzrastające ceny za prąd.

Dbanie o naturalne środowisko

Warto mieć na uwadze fakt, iż OZE (odnawialne źródła energii), oraz zaliczana do nich fotowoltaika, stanowią bezinwazyjne sposoby na pozyskiwanie prądu. Metody tradycyjne na ich tle, wydają się już być przeszłością. Chociaż na pewno, będzie się ciężko całości systemu, opierającego się na gazie, węglu czy ropie, przeciwstawić, niestety, kiedyś będzie to koniecznością.

Inwestycja długofalowa

Różnice między inwestycją a bezproduktywnym wydawaniem funduszy będzie taka, iż rzeczywista inwestycja, po pewnym czasie wróci do nas z wieloma korzyściami. W czasach niepewnych finansowych instrumentów i lichych bankowych lokat warto być może przemyśleć tak prostą rzecz, jak zainwestowanie w darmowy prąd. Słońce będzie nas obdarzało swoimi promieniami jeszcze przez ponad 6 miliardów lat. I jest to pewniejsza informacja, aniżeli istnienie jakikolwiek bankowych podmiotów.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *