Jak zachować porządek w domu ?

Jak zachować porządek w domu bez chemicznych środków czystości?

 

Jak zachować porządek w domu ?

 

Jeśli martwisz się możliwymi skutkami zdrowotnymi toksycznych chemikaliów w środkach czyszczących, rozważ zamiast tego użycie naturalnych środków czyszczących. Jeśli chodzi o sprzątanie domu, masz wiele naturalnych możliwości z których możesz skorzystać i które prezentujemy poniżej.

Podstawowe i najczęstsze sposoby naturalnego czyszczenia domu

Jednym z najlepszych sposobów na naturalne posprzątanie domu jest użycie mieszanki octu i wody. Ta kombinacja może być używana do czyszczenia blatów, okien, a nawet podłóg. Pamiętaj tylko, aby rozcieńczyć ocet wodą, ponieważ nierozcieńczony ocet może uszkodzić niektóre powierzchnie.

Innym świetnym naturalnym rozwiązaniem czyszczącym jest użycie sody oczyszczonej. Sody oczyszczonej można używać do czyszczenia zlewów, toalet, a nawet dywanów. Wystarczy posypać sodą oczyszczoną powierzchnię, którą chcesz wyczyścić, a następnie wyszorować szczotką lub ściereczką.

Cytryny to też świetny naturalny sposób na odświeżenie domu. Możesz użyć soku z cytryny do czyszczenia okien, blatów, a nawet podłóg. Pamiętaj tylko, aby rozcieńczyć sok z cytryny wodą, ponieważ nierozcieńczony sok z cytryny może pozostawić zacieki.

Mniej oczywiste sposoby 

Oprócz podstawowych i najczęściej wykorzystywanych sposobów naturalnego czyszczenia domu istnieją też mniej znane i mniej oczywiste rozwiązania. Często będą one zaskoczeniem, ale równie dobrze pomagają poradzić sobie z brudem, bałaganem i nie porządkiem.

  • Ocet. Ocet to uniwersalny środek czyszczący i kolejna świetna naturalna opcja dla tych, którzy chcą uniknąć agresywnych chemikaliów w swoich domach. Kwas octowy znajdujący się w occie działa jak skuteczny środek dezynfekujący przeciwko drobnoustrojom i bakteriom, dzięki czemu jest przydatny do eliminowania nieprzyjemnych zapachów oraz plam z twardych powierzchni, takich jak blaty i podłogi — pamiętaj tylko, aby nie używać go na powierzchniach marmurowych lub kamiennych, ponieważ te materiały mogą być uszkodzony przez kwasowość octu!
  • Banan. Banany są nie tylko pyszne, ale można je również wykorzystać do naturalnego sprzątania domu. Następnym razem, gdy coś rozlejesz, sięgnij po skórkę od banana. Wcieraj skórkę w rozlany płyn, a wchłonie płyn. Możesz również użyć skórki od banana do polerowania mebli. Wystarczy okrężnymi ruchami pocierać skórkę o mebel, a będzie błyszczeć. Banany to świetny naturalny sposób na posprzątanie domu.

Segregowanie śmieci czyli profilaktyka

Właściwa segregacja śmieci to nie tylko obywatelska odpowiedzialność, ale także higieniczna praktyka. Zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i utrzymuje środowisko w czystości. Dobrze uporządkowany dom to przyjemność mieszkać i powód do dumy dla właścicieli domów. To także odzwierciedlenie ich dobrego smaku i poczucia odpowiedzialności.

Segregowanie śmieci nie wymaga od nas używania żadnych chemikaliów ani sztucznych preparatów. Jest również bardzo zdrowa dla środowiska, gdyż posegregowane śmieci łatwiej poddać recyklingowi i utylizacji. W domu warto zainwestować zatem w wygodny i komfortowy system segregacji śmieci tj. kosz, worki i ustalić system sprzątania. Wiele osób popełnia spory błąd, mając w domu jedynie mały kubełek na śmieci, a sprzątanie traktując jak przykry obowiązek. W rzeczywistości dbając o bieżące segregowanie śmieci, w domu nie powstanie wiele zabrudzeń, plam czy uszkodzeń i dzięki temu będziemy musieli wkładać mniejszą uwagę w sprzątanie powierzchni.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *