Stres obecnie nie jest niczym nadzwyczajnym i dotyka wielu z nas. Stresujemy się z wielu powodów. Niezależnie od tego, czy są to problemy rodzinne, praca a może ważne wydarzenia w życiu, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, że długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Jak wpływa na nas stres i jak sobie z nim radzimy?
Najczęściej spotykanym objawem stresu jest nadmierna potliwość. Pot wytwarza się nie tylko pod pachami, ale również w okolicach głowy i dłoni. Każdy z nas spotkał się kiedyś, z sytuacją, w której, zanim podaliśmy komuś rękę, to musieliśmy najpierw ją dyskretnie wytrzeć. Do potliwości bardzo często dochodzą bóle brzucha bądź serce zaczyna szybciej bić. Ponadto naszych problemów nie możemy pozbyć się z myśli i cały czas krążą w naszej głowie. Powoduje to, że nie możemy porządnie się wyspać bądź zapominamy o innych istotnych sprawach. Stres ma również ogromny wpływ na naszą koncentrację, ponieważ nie potrafimy się skupić na niczym, oprócz tego, co nas stresuje. Przez nadmierny i długotrwały stres coraz częściej zaczynamy się wycofywać z życia społecznego i rodzinnego. Nie chcemy swoimi problemami zadręczać innych i pogrążamy się w smutku, a także samotności. Takie zachowanie może doprowadzić nas nawet do depresji. Kiedy nie radzimy sobie ze stresem, to robimy wszystko by jak najszybciej pozbyć się problemu, który go wywołuje. Czasami nie przemyślimy dobrze swoich czynów, a co za tym idzie, sprowadzimy na siebie jeszcze większe kłopoty. Stres przede wszystkim dotyka naszego mózgu, przez co nasz wyobraźnia działa na najwyższych obrotach. Niestety najczęściej wizje, które powstają, nie pokazują niczego dobrego.
Jak radzić sobie ze stresem?
Przede wszystkim musimy znaleźć jego główną przyczynę. Jeśli ją znajdziemy, będziemy mogli zdecydować, czy dla konkretnej sprawy warto poświęcać swoje zdrowie. Ponadto mamy wiele możliwości radzenia sobie ze stresem. Jeżeli naszym głównym czynnikiem stresowym jest praca, to warto po powrocie do domu nalać sobie lampkę czerwonego wina i posłuchać muzyki relaksacyjnej. Pozwoli nam to się wyciszyć i choć na chwilę zapomnieć o problemach. Podobny wpływ będzie miała na nas gorąca kąpiel, w otoczeniu świec zapachowych i olejków eterycznych. Powinniśmy także choć przez chwilę w ciągu dnia, znaleźć czas tylko dla siebie. Każdy z nas czasami potrzebuje momentu, w którym chcemy pozbierać myśli bądź się wyciszyć. W niektórych przypadkach możemy skorzystać z delikatnych tabletek ziołowych, dostępnych w aptece bez recepty. Mogą one nam pomóc się zrelaksować, mają także pozytywny wpływ na nasz sen.
Długotrwały stres może mieć wpływ na cały nasz organizm
Choć w głównej mierze stres dotyka naszego mózgu i układu nerwowego, to jeśli będzie się długo utrzymywał, wpłynie na resztę naszego zdrowia. Przede wszystkim mogą pojawić się problemy z sercem i układem krwionośnym. Choćby dlatego, że pod wpływem stresu zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, co może nas doprowadzić nawet do zawału! Ponadto często zdarza nam się zajadać stres słodyczami albo niezdrowymi przekąskami co grozi otyłością bądź nadwagą. Niektórzy jednak inaczej reagują na tresujące sytuacje i tracą apetyt, co z kolei grozi anemią. Długotrwały stres może też powodować wypadanie i siwienie włosów, czy problemy ze skórą. Poza tym nasz organizm pod wpływem sporej ilości stresu nie radzi sobie zbyt dobrze i osłabia się. W takiej sytuacji jesteśmy częściej narażeni na przeziębienia i choroby infekcyjne.
Stres dotyka każdego z nas. Choć radzimy sobie z nim różnie, to powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy sami. Warto porozmawiać z kimś bliskim o naszych problemach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to możemy skorzystać z pomocy specjalisty.
No Responses