Domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która może narobić nam mnóstwo kłopotów. Nie trzeba wspominać o tym, że zazwyczaj łączy się on z katarem, chrypką i złym samopoczuciem. Na szczęście nie trzeba od razu uciekać się po środki farmakologiczne, tabletki czy syropy. Ból gardła można również zwalczyć, a przynajmniej nieco złagodzić przy użyciu domowych, „babcinych” sposobów. Co więcej, większość z nich może być stosowana także przez dzieci i kobiety w ciąży.

Domowe sposoby na ból gardła

Ziołowe płukanki

Ziołowe płukanki to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie bólu gardła. Zioła działają leczniczo i całkiem nieźle radzą sobie z bólem gardła i przeziębieniami. Najlepiej sprawdza się wywary z rumianku, tymianku i szałwii. Działają przeciwzapalnie i zmniejszają obrzęk błony śluzowej.

Celem przygotowaniu ziołowego naparu musimy jedynie zalać łyżkę ziół szklanką bardzo gorącej wody i parzyć pod przykryciem 15 minut. Następnie należy odlać płyn znad ziół i pozwolić schłodzić mu się do temperatury ok. 40 stopni. Dzięki temu nie podrażnimy sobie dodatkowo gardła.

Płukanka sodą oczyszczoną

Znajdująca się w każdej kuchni soda oczyszczona również ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu może skutecznie poradzić sobie z bólem gardła. Łyżeczkę sody oczyszczonej należy rozpuścić w pół szklanki ciepłej wody. Gardło należy płukać kilka razy dziennie, bardzo krótko, acz energicznie. Zbyt długie trzymanie płynu w ustach może podrażnić śluzówkę. Przy okazji ostrzegamy przed stosowaniem popularnych w niektórych rejonach roztworów soli. Nie tylko nie działają one odkażająco, ale też podrażniają błony śluzowe.

Herbatka z miodu i cytryny

Miód i cytryna to dwa znakomite produkty, które świetnie radzą sobie z wszelkimi bakteriami, grzybami i wirusami. Najlepiej podgrzać wodę i pozwolić jej się schłodzić do około 40 stopni. Wtedy dodać do niej łyżkę miodu i nieco soku z cytryny. Dzięki temu dodatki zachowają większość swoich właściwości. Oczywiście miód i cytrynę można z powodzeniem dodawać także do zwykłej herbaty.

Odpoczynek

Nie da się ukryć, że jest to chyba najlepszy sposób na to, by wyleczyć ból gardła. Jeśli poczujemy pierwsze objawy, najlepiej dzień lub dwa spędzić w łóżku. Odpoczynek w cieple bez wystawiania się na chłód wesprze organizm w jak najszybszym pokonaniu infekcji.

Nawilżanie błon śluzowych

Najczęstszą przyczyną bólu gardła jest wysuszenie błony śluzowej, sprzyjające infekcjom. Jeśli czujemy pierwsze oznaki choroby, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywamy. Pokój powinien być także regularnie wietrzony. Warto rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach lub też zainwestować w odświeżacz powietrza. Koniecznie też należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Regularne nawilżanie śluzówki przyniesie sporo korzyści.

Ból gardła jest uciążliwy, ale na szczęście istnieje sporo sposobów na to, by sobie z nim poradzić. Wystarczy tylko trochę chęci i wolnego czasu, a domowe metody postawią nas z powrotem na nogi.

 

 

Nutrilite Immunu – sprawdż teraz

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *