Woda z polskich systemów wodociągowych w przeważające ilości jest nie tylko smaczna, ale picie jej jest całkowicie bezpieczne. Woda płynąca z kranów w naszych domach jest pod pełną kontrolą i nadzorem sanepidu, obecnego w każdym z większych i mniejszych miast. Jakość wody pitnej regulują szczelne przepisy, które są takie same dla instytucji nadzoru wodociągów jak i przedsiębiorców wytwarzających wodę butelkowaną, dostępną w naszych sklepach. Częstotliwość kontroli sanepidu zależy od wielkości przesyłu wody oraz długości sieci. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna doceniać komfort płynącej wody z kranu również do picia i rezygnuje z kupowania wody w plastikowych butelkach.
Woda z kranu a woda butelkowana
Większość wód dostępnych w domach to woda zmineralizowana. Obecność minerałów korzystnie wpływa na nasz organizm, chociaż może wpływać negatywnie na smak wody. Dlatego różni się ona pod tym kątem w poszczególnych miastach naszego kraju.
Ale woda z kranu może zawierać również nadmiar minerałów, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm, nie każda woda będzie pod tym względem obojętna. Badania wykazują również, że woda z kranu zawiera wszechobecny plastik, który tą drogą przedostaje się do naszego organizmu.
Woda butelkowana również wprowadza sporo wątpliwości. Producenci wody butelkowanej mogą, ale nie muszą jednoznacznie nazywać swoich produktów, stąd czytamy na opakowaniach, o naturalnej wodzie źródlanej, naturalnej wodzie mineralnej, etc. Bardzo często w butelkach znajduje się woda dokładnie z tego samego źródła jak woda płynąca w kranie na danym obszarze. Warto pamiętać, że woda mineralna występuje wówczas, gdy w jednym litrze znajduje się minimum 1000 mg substancji mineralnych. Decydując się na zakup wody w plastikowej butelce, warto pamiętać o badaniach prowadzonych na całym świecie, które udowodniły, że w wodzie butelkowanej znajdują się mikrodrobinki plastiku. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma jeszcze jednoznacznych dowodów na to, że plastik obecny w wodzie, również kranowej, jest niebezpieczny dla zdrowia. Ta niepewność wynika przede wszystkim z faktu niedostatecznie jeszcze potwierdzonych wniosków.
Filtry do wody, czyli bezpieczeństwo wody pitnej
Standardy filtrowania wody zarówno pitnej z kranu jak i butelkowej nie obejmują mikrowłókien plastiku. Plastikowe butelki dodatkowo wpływają negatywnie na nasze środowisko. Dlatego optymalnym rozwiązaniem są jakościowe filtry do wody, które z racji swojej budowy nie przepuszczają cząsteczek plastiku. Filtry montowane w części podzlewowej usuwają z wody wodociągowej oprócz mikrowłókien plastiku wszelkie osady, rdzę, bakterie oraz metale ciężkie, które są obecne często w starych instalacjach.
Średni koszt eksploatacji filtru do wody wodociągowej wynosi 8 zł. Duża butelka wody kosztuje do 4 zł. A to oznacza, że szczególnie w upalne lato, wielokrotnie przekraczamy koszt filtra i wydajemy znacznie więcej pieniędzy na gorszy produkt, nie zapewniając wcale rodzinie optymalnie zdrowego napoju.
No Responses