Aloes i jego właściwości

Aloes i jego właściwości

Aloes znany był już w starożytności. Nazywany zielonym lekarzem stosowany był w przypadku wielu schorzeń. Dziś ta roślina o charakterystycznych, pełnych żelowego miąższu, liściach jest równie często stosowana. Dzięki dużej zawartości witamin, minerałów i enzymów działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwbólowo. Wykazuje też właściwości, które szczególnie cenione są w przypadku pielęgnacji skóry.

Zastosowanie aloesu

Najcenniejsze składniki aloesu znajdują się w miąższu wewnątrz jego liści. To właśnie tu możemy znaleźć witaminy A, C, E i B12 a także enzymy i minerały takie jak cynk, miedź potas czy magnez. Ze względu na właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, żel z aloesu stosowany jest w przypadku różnego rodzaju chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Natomiast spożywany w postaci soku, wspomaga pracę jelit oraz przyczynia się do wzrostu odporności organizmu.

Aloes w pielęgnacji twarzy

Stosowanie aloesu w codziennej pielęgnacji cery może okazać się niezastąpione, zwłaszcza u osób z problemami skórnymi, ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści.

Łagodzi stany zapalne skóry

Jest to szczególnie ważne w przypadku trądziku. Aloes delikatnie oczyszcza skórę, usuwając nadmiar sebum, brud i drobnoustroje. Dzięki działaniu antybakteryjnemu leczy zmiany trądzikowe, nie powodując przy tym dodatkowy uszkodzeń skóry. Polisacharydy i gibereliny, znajdujące się w nim, wspomagają proces odbudowy komórek, likwidując zaczerwienienia i stany zapalne. Ponadto aloes wykazuje działanie antyseptyczne, wzmacniające barierę ochronną skóry.

Wyrównuje koloryt twarzy

Obecność witamin, a zwłaszcza witaminy C, sprawia, że aloes jest świetnym środkiem na przebarwienia skóry. Stosowany regularnie rozjaśnia przebarwienia spowodowane ekspozycją skóry na słońce czy plamami potrądzikowymi. W połączeniu z właściwościami regeneracyjnymi sprawia, że cera odzyskuje jednolity, zdrowy kolor.

Dogłębnie nawilża skórę

Żel aloesowy bardzo łatwo się wchłania i przenika do głębokich warstw skóry, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia. Jednocześnie nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu. Sprawia to, że może być stosowany praktycznie do każdego typu cery.

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry

Z wiekiem produkcja kolagenu w skórze (odpowiedzialnego między innymi za jej elastyczność) spada. Aloes stymuluje jego produkcję. Natomiast witaminy C, E i beta- karoten w nim zawarte spowalniają procesy starzenia, spłycając zmarszczki oraz zapobiegając powstawaniu nowych.

Łagodzi oparzenia

Żel z aloesu jest naturalnym środkiem łagodzącym oparzenia, między innymi słoneczne. Nie tylko łagodzi sam ból nimi spowodowany, ale dodatkowo tworzy na powierzchni skóry warstwę ochronną oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Ponadto przeciwutleniacze i minerały w nim zawarte przyspieszają proces gojenia.

Skutki uboczne

Aloes jest jednym z bezpieczniejszych produktów do stosowania bezpośrednio na skórę twarzy, który nie powoduje działań niepożądanych. Osoby posiadające cerę wrażliwą lub suchą zaraz po nałożeniu żelu z aloesu mogą odczuwać lekkie pieczenie, które po chwili znika.

Categories:

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *